Inspirace
Svět českého vzdělávání je povzbudivě živý a kreativní. Existuje celá řada projektů a aktivit, které pomáhají na lokální i celostátní úrovni. Přinášíme tipy na ty nejzajímavější z nich.
Jak rozvíjet kreativitu?
Čeští studenti si podle průzkumů nevěří v kreativitě. Podle posledního průzkumu PISA prokázali třetí nejnižší míru sebedůvěry z 64 zúčastněných zemí. Přitom je na tvůrčí myšlení nahlíženo jako na jednu z klíčových kompetencí pro 21. století.
Devadesátá léta očima dnešních mladých lidí
Ve spolupráci s analytickým ústavem STEM Knihovna Václava Havla uskutečnila průzkum mezi mladými ve věku 15 - 20 let o devadesátých letech.
Skutečný well-being, ani digitální, nemůže nastat v ne-mocné společnosti
Provokace: Recept na hledání wellbeingu je tak trochu jako hledání průměrného člověka. Všichni se od takové představy odrážejí, ale ona ve skutečnosti nemá reálnou podobu. Je to chiméra. A přesto má velký smysl se o ní bavit. Důležité je ale ujasnit si, o čem se vlastně máme bavit.
Nemusíme se shodovat, ale musíme si porozumět
Petr Pánek není vystudovaný učitel ani historik, přesto výrazně přispěl k výuce moderních dějin v tuzemských školách. Spolek PANT, který v roce 2007 založil, se dlouhodobě věnuje popularizaci moderních dějin a vzdělávání. Zvídavost a široký záběr jsou charakteristiky, které Petra vystihují, a stejný popis lze použít i na Centrum PANT v Ostravě, které vede. To se stalo od svého založení unikátním vzdělávacím prostorem, který je otevřen pro všechny, kdo chtějí nad důležitými tématy přemýšlet.
Design učebních pomůcek je stejně důležitý jako obsah
V oblasti vzdělávání sehrává grafický design klíčovou roli. Ať se nám učebnice líbí, nebo ne, při školní výuce jde především o to, jak jsou informace žákům prezentovány a jak efektivně je přijímají. V tomto směru má design učebnic a vzdělávacích pomůcek podstatný význam.
Pracovní stres a zhoršená komunikace s rodiči. Jak vedení škol může podpořit učitele v náročné profesi?
Učitelská profese je jednou z nejvíce stresujících. Vysoké pracovní nároky často vedou k vyčerpání a negativně ovlivňují jak fyzické, tak dušení zdraví pedagogů. Postupem času je jejich povolání stále více zatěžuje.
ZÁZNAM KONFERENCE. FutureEdu – Jak být lepším lídrem
V pražském Operu se 17. září uskutečnil čtvrtý ročník konference FutureEdu, který se tentokrát věnoval pedagogickému leadershipu v kontextu vztahu formálního a neformálního vzdělávání.
Inspirace z Nizozemí: Samostatné děti i školní pes
Navštívit školu BBS Haren Donk en Reit School na jihu Nizozemska je zážitek už jen díky budově, kde sídlí. V minimalisticky pojaté stavbě převládá sklo, přiznaný beton a cihly. V multifunkčním domě jsou kromě základní školy i jesle, kanceláře vedení města, sociální pracovníci či nízkoprahový klub. Právě propojování různých komunit má škola společné i s dalšími „základkami“, které na jaře v Nizozemsku navštívila početná skupina českých odborníků na vzdělávání s Nadačním fondem Eduzměna. Cílem bylo mimo jiné zjistit, jak evropský šampion ve wellbeingu žáků i učitelů o tuto oblast pečuje.