5. 7. 2024

Balíček druhý: Co zkusit příští školní rok jinak?

Možná si o prázdninách od slov „změna“ a „inovace“ dáváte zasloužené volno. Ale co když vám jednoduchá letní rozhodnutí usnadní práci? Možná můžete to, co už běžně používáte, jen použít jinak. Nabízíme tři zajímavé inspirace napříč obory.

VIDEO. Je škoda, když žáci wikipedii jen čtou. Jejich hesla může číst celý svět

6 minut

Stát se součástí autorského kolektivního díla Wikipedie může být pro vaše žáky vzrušující zážitek. Při editování svých vlastních hesel se hodně naučí o práci s informacemi, které mohou být nápomocné komukoliv na světě. A rozvinou tak své digitální kompetence o užitečnou dovednost. Teď o prázdninách si to můžete vyzkoušet i vy nebo můžete navrhnout spolupráci ICT kolegům. Zbyněk Filipi vám ve videu stručně vysvětlí, jak na to. 

PODCAST. Cena o největší prasátko v hodině fyziky

25 minut

„A k čemu mi to bude, pane učiteli?“ Tuto otázku prý od jedné své žačky slýchával učitel Aleš Kozák ze ZŠ Ostašov celá léta na svých hodinách fyziky. Nejdříve mu to vadilo, ale pak díky ní začal učit zcela jinak, maximálně prakticky. A tak jeho žáci například spolupracují s policií na měření rychlosti automobilů projíždějících obcí kolem jejich školy a nebo se učí vyznat se v technických návodech. Co dalšího dělají pro svůj život v praktických hodinách fyziky, se dozvíte v jednom z dílů podcastu Škola DIGI IN. 

Podcast Jana Schonbauera přináší každý týden inspirativní rozhovory s učiteli, kteří do výuky svých předmětů zavádějí digitální technologie.  

ČTENÍ. Učme o přírodě badatelsky venku! S podporou RVP

3 minuty 

Víte, že ve výuce přírodovědných předmětů u nás stále dominuje frontální výuka ve třídě? Není to škoda? Jak to změnit a kde najít inspiraci a podporu? Jak začít s učením venku a badatelstvím, a to i na druhém stupni ZŠ, se dozvíte v článku Kateřiny Čihákové. A pokud jste s jakýmikoli dětmi i teď o prázdninách, inspirace z článku se vám může hodit hned.