Balíček první: My, děti a elektronika...

Červenec 4, 2024
Ano, jsou prázdniny! Ale co když je právě teď ta klidná chvíle, kdy se můžete inspirovat na příští sezonu? Vybrali jsme pro vás obsah, který bychom si o prázdninách pustili nebo přečetli i my. Co týden, to jeden tematický balíček a v něm tři doporučení – na video, podcast a článek. Přejeme krásné prázdniny! 

VIDEO. Mobilní telefon je tvůrčí audiovizuální nástroj  

7 minut

Vídáte o prázdninách dospělé a děti s mobilními telefony v rukou? K čemu je používají? A vy? Jak to udělat, aby pro nás digitální technologie byly inspirativní nástroje ke zkvalitnění života, a jak se jimi nenechat připravit o svůj čas? A jak k tomuto tématu přistupovat ve škole? 

Natočili jsme pro vás celou sérii videí o filmové a audiovizuální výchově na ZŠ. Pustit si z ní můžete například rozhovor s Jiřím Forejtem, který se propojování filmového světa a digitálních kompetencí věnuje už přes deset let, a tak ví, jak na to a co všechno to dětem přináší. 

A pokud vás téma zaujalo, vyberte si z naší série videí na toto téma zde: https://revize.edu.cz/clanky/filmova-vychova-a-audiovizualni-vychova Dozvíte se například, jak děti vést k osobitému a kreativnímu používání mobilních telefonů. 

PODCAST. Jak nás i školu ovlivňuje soužití s digitálními technologiemi?  

20 minut

Máte chuť na větší prázdninové sousto na téma digitálního wellbeingu? Poslechněte si devítidílný podcast Digiděti ve škole. Jan Kršňák z platformy www.digideti.cz mluví o vlivu digitálních technologií na nás, děti, školu a celou společnost. Rozebírá téma do hloubky a zároveň uklidňuje, že cesty určitě existují. 

Dozvíte se, jak ohromnou výzvou pro nás všechny je digitální dětství, co konkrétně se s dětmi děje na sociálních sítích a jak se vyrovnat s tím, že nad nimi v kyberprostoru ztrácíme kontrolu. 

ČTENÍ. AI můžeme přisoudit roli virtuálního kamaráda. Ale záleží jí na nás? 

1 minuta

Hledáte svůj postoj k umělé inteligenci? Nakolik si ji vpustit do života, k čemu ji používat a hlavně zda a jak ji zprostředkovat dětem? Přečtěte si krátký výstižný článek Adély Lábusové, specialistky na wellbeing, která píše, že „AI můžeme snadno přisoudit roli virtuálního přítele, který na nás má vždy čas, vyslechne nás a popovídá si s námi. Ale je rozumné nechat si od něj dávat rady do života?“ AI asistent skutečného člověka nenahradí.

Čtěte zde: https://revize.edu.cz/clanky/ai-asistent-jako-nejlepsi-kamarad 

AI

Pokud vás zajímá hlubší vhled do AI, nenechte si ujít sice čtyřhodinový, ale mimořádně vydařený digiday, kterého se účastní i další odborníci, například Václav Maněna a Pavel Hodál.